Nadprirodzené usilovné čmeliaky | Krásy našej obce

Nadprirodzene usilovné čmeliaky

               Usilovnosťou, akou Stvoriteľ obdaril včelí rod, sa nemôže pochváliť veľa stvorení. Vysokým pracovným nasadením sa však vyznačujú aj čmeliaky. Tieto stvorenia podobne ako ich blízke príbuzné včely pomáhajú s opeľovaním kvietkov.

               Keď nás  na sklonku mája túlavé topánky zavedú na oblé pahorky nášho chotára , čmeliaky nás každoročne nanovo presvedčia o svojej priam nadprirodzenej usilovnosti. Toto bucľaté blanokrídle stvorenie neúnavne preletuje z kvietka na kvietok šípového  kríčka. Chvíľku zbiera sladký nektár z bledoružového kvietka, potom sa presunie k susednému červenkastému kvietku, aby ochutnalo nektár možno s inou príchuťou. Takto navštívi všetky kvietky na kríku, ani jeden jedinký neopomenie. Pri pomyslení, že spoločenstvo týchto neposedných stvorení dokáže za pár dní opeliť každý jeden kvietok v nedozernom koberci šípových  kríkov rozprestretom po okolitých oblých kopcoch, vzdávame týmto živočíchom poklonu. To nie je veru nadľudský, lež nadprirodzený výkon! Miliardy kvietkov šípových ruží sa v priebehu niekoľkých týždňov začnú meniť na zelenkasté plody, ktoré slnečné lúče prefarbia do leta na červenkasté.

Keď si v polovici na konci septembra začneme zbierať  plody šípky , ďakujme v prvom rade usilovným čmeliakom, ktoré sa postarali o to, že na nenápadné kvietky tohto kríčka premenili na červené bobule. Uvedomujem si, akú záslužnú a nikým nezastupiteľnú prácu vykonávajú tieto usilovné Božie stvorenia. Bez ich nezištnej pomoci by sme si veru v jeseni   nemohli nazbierať  orosené  plody  šípok.


1 2 >