Čarokrásna príroda | Krásy našej obce

Čarokrásna príroda

Príroda v pomeroch strednej Európy je v každom ročnom období prekrásna, prenádherná, rozmanitá, bohatá, že to nedokáže opísať ani najchýrnejší básnik a namaľovať najzručnejší maliar. V každom dennom i ročnom období počas dlhodobého evolučného vývoja neprestajne čaruje. A čarovať bude, ak planétu Zem nepostihne nejaká vesmírna alebo pozemská katastrofa.
Na úsvite tretieho milénia žije človek neobyčajne uponáhľaný život, v ktorom nemá čas sa zastaviť sa čo i len na krátku chvíľu pri rannej ceste do práce v mestskom parku alebo v háji za dedinou a pozorne sa okolo seba porozhliadnuť. Prechádzky prírodnými zákutiami považujeme za stratu času, a tak vôbec nevnímame spev vtákov, farebnosť a vôňu kvetov, či úchvatnú scenériu okolitého prostredia, kadiaľ denne prechádzame autom, bicyklom alebo aj pešo. Všadeprítomnú krásu prírodnín a úkazov v lesných, lúčnych či skalnatých zátišiach už jednoducho nevidíme. Starosťami o živobytie sme zavalení až tak, že už nedokážeme postrehnúť ani len zmenu ročných období. Akosi je nám jedno, či v prírode panuje jar, leto, jeseň a či zima. Pri plnení pracovných povinností a zabezpečovaní živobytia nevnímame a ani nás to už nezaujíma, či v zátišiach prírody voňajú snežienky, konvalinky alebo dozrievajúce maliny. Okolo blikotajúcich cencúľov porozvešiavaných po skalných rímsach v podobe priam rozprávkovo krásnych ľadových záclon, ktoré nám pri pohľade na ne doslova kolú oči, prejdeme bez povšimnutia. Rovnako tak je nám ľahostajné, či vonku vyspevujú počas jari operence, alebo tam počas jesene panuje clivota, taká charakteristická pre dušičkové obdobie. Jednotlivé ročné obdobia akoby sa ním zlievali do jedného časového úseku, pretože nápadné javy, ktoré sú pre to-ktoré ročné obdobie charakteristické, nedokážeme pri priam astronomickej rýchlosti prežívania života už vôbec vnímať.
Keď pred vstupnou bránou do prírody necháme naše každodenné trápenia a vojdeme do jej zákutí s čistým vnútrom, prihovorí sa nám svojimi jedinečnými impresiami, ktoré nemôžeme prepočuť či prehliadnuť.

1 2 >