Nerozlúčné priateľstvo | Krásy našej obce

Včely patria k mimoriadne usilovným prírodným stvoreniam. Od skorého rána do neskorého večera zbierajú nektár z kvietkov a znášajú ho do úľov. Stovky nalietaných kilometrov a tisíc navštívených kvetov charakterizuje krátky, intenzívnou prácou strávený život neúnavnej včely. Tieto drobné stvorenia opelia všetky kvietky, s ktorými sa nerozlučne priatelia. Nikdy sa nestane, že by nejaký čo i len jeden jedinký kvietok zostal početnou včeľou rodinkou zabudnutý a neopelený.

            Keď na jar sedím uprostred lúky na koberci utkanom zo sviežej zelenej trávy a žltých púpavových kvietkov, obdivujem neuveriteľné pracovné nasadenie včiel. Bez čo i len kratučkej prestávky poletujú tieto blanokrídle robotníčky z kvietka na kvietok a zbierajú sladký nektár. Pri predstave, že vzorná včelia brigáda splní túto neľahkú úlohu, ktorou ju poveril Stvoriteľ, na sto percent, sa mi od ich priam nadprirodzeného výkonu zatočí hlava. Opelenie nespočítateľného množstva púpavových kvietkov, ktoré mi nápadne pripomínajú drobné zlatisté slniečka, niekoľkotisícovým včelím spoločenstvom prekoná všetky stanovené normy pozemského života. Žiadne iné stvorenie na zemi nedokáže splniť takúto náročnú úlohu.

            Včely a kvietky žijú vo vzájomnom priateľstve, z ktorého majú výhody obidve strany tejto príkladnej symbiózy. Jedny bez druhých nedokážu jestvovať. Včely sú od prírody závislé od sladkého nektáru kvietkov. Tieto sú zasa vytvarované a vyfarbené tak úžasne, že pre včely sú jednoducho neodolateľným lákadlom. Tvar kvetu je prispôsobený telu včely, aby pri zbieraní sladkej pochúťky preniesla peľové zrniečka na bliznu a zabezpečila sa takto pochodeň života rastliny. Oplodnenie , následné delenie a množenie buniek novej rastliny sa už potom deje podľa presne predpísaného scenára, autorom ktorého je – podobne ako nevyčísliteľného množstva ďalších fascinujúcich dejov a javov prebiehajúcich na našej modrej planéte – geniálny programátor a manažér Stvoriteľ. Pod jeho prísnou režisérskou taktovkou sa zachová pochodeň života státisíce rokov a želám si a verím, že to tak bude pokiaľ možno do najvzdialenejšej budúcnosti.


1 2 >