Nadprirodzené účinky vtáčieho spevu | Krásy našej obce

Nadprirodzené účinky vtáčieho spevu

         V životnom prostredí  nepôsobia akustické prejavy vtákov vôbec rušivo, ale naopak, neobyčajne upokojujúco. Po dlhom zimnom pôste, keď operence nespievajú, pôsobia prvé pesničky vtáčikov na sklonku zimy na môj organizmus, ktorý nedobrovoľne trpel zimnou avitaminózou, ako životodarná vakcína. Nadprirodzené účinky vtáčieho spevu na môj od prírody závislý organizmus nenechajú na seba dlho čakať. Už prvé dúšky vtáčieho spevu zázračne kriesia môj po zime podvyživený a vyslabnutý organizmus. A hoci prvé tóny vtáčích piesní po zime nie sú vyladené do najčistejšej nôty, v mojich ušiach znejú  ako najlahodnejšie nápevy, ich spevácky výkon bude narastať a naberať na umeleckej kvalite, ktorej vrchol nadobudne v máji a júni.

            Keď si na sklonku zimy začnú sýkorky pospevovať zásnubné pesničky, cítim, ako sa môj organizmus začína prebúdzať k novému životu. Akoby dostal dávku  zázračného elixíru života. Nápev sýkorky bielolícej , znejúci ako „ci-ci-bé“, a sýkorky uhliarky, ktorý možno vyslabikovať ako „více-více-více“,  sa rozlieha nielen po rozprávkovej vtáčej záhradke, ale dolieha aj do mojej pracovne. Ako podmanivá vôňa nejakého kvietku dokáže skrz – naskrz presiaknuť a rozvoňať môj príbytok, podobne ako izba naplní aj lahodným vtáčím spevom. A tak, hoci ukrytý za múrmi stavby v interiéri domu, cítim naplno prírodnú atmosféru navodenú kvetinovou vôňou a vtáčím spevom, ktoré sem vchádzajú cez pootvorené okno. V takejto príjemnej atmosfére sa v pracovni vôbec necítim oddelený od prírody. Vzduch voňajúci prírodou mi dokáže vytvoriť tie najlepšie pracovné podmienky. Keď som obklopený pekným životným prostredím, moje vnútro je najlepšie vyladené na tvorivú umeleckú a vedeckú prácu.

            Vtáčí spev je pre všetky živé prírodniny nenahraditeľným liečivom, človeka nevynímajúc, skôr naopak. Dobrotivý Boh stvoril vtáky pre nás ľudí, a preto by sme nemali zostať k týmto tvorom ľahostajní – nepočúvať ich lahodný spev, ba čo viac, ešte sa naň hnevať, že nás tieto stvorenia na jar zavčasu budia. Priznám sa, pre mňa niet príjemnejšieho budíčka, ako je vtáčí spev. A nemusí to byť práve slávičí tlkot, stačí aj hlučné vtáčie čvirikanie, ktoré vnímam priam ako nebeský chotár.


1 2 >