Zaujímavé články | Voda nad zlato

Voda nad zlato !

                Pre našich predkov to bola samozrejmosť, že sa mohli napiť čírej vody z mnohých studničiek, kde dnes je, žiaľ, riziko čo i len okúpať sa či umyť si ruky. Keby sa tak teraz mohli poprechádzať svojím chotárom, určite by ho len ťažko-preťažko spoznávali. Istotne by nenašli ani tie svoje čisté studničky, ktoré si tak starostlivo udržiavali, aby sa mali kde osviežiť pri robote na poliach a lúkach počas sparných letných dní. Aj keď ich nikto nikdy neučil o ekológii, ba toto slovo ani len nepoznali, predsa so to svoje lokálne životné prostredie zveľaďovali a chránili. Keď maličký človiečik videl, ako si jeho dedo načrel dlaňou čírej vody zo studničky v lese a vzápätí ju aj vyčistil, nemusel mu nikto viac vysvetľovať, že studnička živej vody na lúke či v lese treba vyčistiť, aby sa v nej nemútilo, keď si z nej niekto bude chcieť uhasiť smäd.

                Priznajme sa, ako roztopašne zaobchádzame s vodou, ktorou je na našej planéte posvätná každá forma života. Táto najvzácnejšia prírodná životodarná tekutina na našom pozemskom svete by nás ľudí veru vedela žalovať za všetky hriechy, ktoré na nej páchame. Z jarčekov, bystrín, riek a veľtokov robíme smrtonosné stoky, v ktorých život nemá miesto. Priam nadprirodzenú krásu riavy kľukatiacu sa medzi skalnou tiesňavou cez kaskády v najodľahlejšom kúte nášho  chotára „zohavuje“ niekoľko pneumatík a igelitových vreciek. Človek, ktorý ich tam „skotúľal, isto-iste nemôže mať vrúcny vzťah k prírode. Pri pohľade na pneumatiky povaľujúce sa pod vodopádmi nás pobolievajú nielen oči, ale najmä srdce, že dotyčný človek dokázal takto „pošpiniť“ Božie dielo.

                K vode – tejto zázračnej liečivej tekutine, obohatenej pri putovaní v horninách a pôde o mnohé minerálne prvky, by sme mali zachovávať priam posvätnú úctu ako k jednému z najcennejších Božích darov. S vodou – touto vzácnou darkyňou života na zemi – by sme mali hospodáriť ako najrozumnejšie tvory, a nie ňou plytvať. Každý jeden z nás by sa mal pri užívaní tejto nenahraditeľnej tekutiny na našej planéte držať hesla: „Ani kvapka nazmar!“ Len takýmto zaobchádzaním s darkyňou života sa aj my ako ľudské pokolenie uchováme nádej na „znesiteľný“ život na tomto pozemskom svete.       

Ďalšie články