Zaujímavé články | ZIMA

Krutá zima je pre zvieratá veľkou skúškou. Len silné  a zdravé jedince si nájdu potravu a nezahynú od zimy. Vtáky sedia na konári, našuchoria si perie a je im teplejšie. Keď nelietajú, ušetria energiu. Za veľkých zím a fujavíc prespávajú v hniezdach aj v škárach. Tetrovy a jarabice sa nechajú zasnežiť. Pod snehom ako pod perinkou odpočívajú. Vo veľkých zimách, keď im v prázdnom brušku škvŕka od hladu, nepomôže ani našuchorené perie. Keď im potravu zasneží a uzamkne mráz, pomôže im , aby nezahynuli od hladu.

Urobte im krídla. Viete, že na krídlo nepatria koláče, čerstvý chlieb ani údená slanina. Vtáčiky budú vďačné za semená, ovsené vločky, loj či za ohryzok z jablka aj s jadrovníkom. Ďatle zostávajú v lese po celý rok. Nájdu si dosť potravy aj v zime. Zobákom odsekávajú odumretú kôru stromov a dlhým lepkavým jazykom vyberajú s pod nej larvy hmyzu. Silným zobákom si dokážu vysekať v strome „izbičku“ a to nie len na hniezdenie, ale aj na prespanie. Niektoré ďatle sa presťahovali do mesta a robia si spálne aj v zateplených panelákoch. V polysteréne vytesajú spálňu raz-dva. Myšiaky, jastraby a kane lovia myši, hraboše, ktorých je u nás celú zimu dosť.

Včelár, príbuzný jastraba, však musí v jeseni odletieť. Živý sa totiž larvami ôs, čmeliakov a lesných včiel. A tie v tom čase nenájdete. Zdá sa vám, že v zime je v prírode všetko smutné a bezfarebné? To ste nevideli rybárika. Je to krásavec. Chrbátik aj krídla má modrozelené, bruško hrdzavé, dlhý špicatý zobák. Trpezlivo vysedáva na konári nad vodou. Keď spozoruje pod hladinou pohyb, pritisne si krídla k telu a strmhlav sa vrhne do vody. Vynorí sa z rybkou v zobáku. Vyhodí si ju a – hlavou dopredu, aby sa mu nespriečili šupiny – pochutná si na nej. Škovránok oddávna obveseľoval roľníkov pri práci. Dodával im silu. Veď malý škovránok dokáže to, čo nevedia ani veľké vtáky. Vyletí až k oblakom a pri to trilkuje. Je to spievajúca bodka v oblakoch. Koncom zimy je u nás často ešte na poliach sneh, ale škovránky v ďalekej Afrike zacítia, že onedlho príde jar. Zhromaždia sa do kŕdľov a priletia.  Letia rýchlejšie, ako keď v jeseni odchádzajú. Pretože doma ich čaká veľká úloha – postaviť hniezdo a vychovať mláďatá. Keď začujeme škovránky, vieme, že zima sa končí a jar je už pred dvermi.

Ďalšie články