Zaujímavé články | JESEŇ

 J E S E Ň

   Polia sú už zorané, padajú listy zo stromov, slniečko stráca silu, objavujú sa prvé hmly. Sťahovavé vtáky odletia do teplých krajov. Lastovičky, bociany, husi, ale najmä  spevavce. Vtáky, ktoré u nás zostanú celú zimu, sa musia o seba postarať. V dubových lesoch je každý rok veľký záujem o žalude. Čo sa nezje hneď, to sa odloží na horšie časy. Sojky majú komory medzi koreňmi , ďatle , brhlíky v škárach stromov. Bažanty si zásoby nerobia. Každý deň si napchajú v dúbrave plný hrvoľ žaluďov. Bežia so vztýčenou hlavou, boja sa zohnúť, aby im nevypadli.

Biele bociany k nám priletia obyčajne začiatkom apríla. Najprv samčeky. Obsadia vlaňajšie hniezda a čakajú na samičky, ktoré priletia o niečo neskôr. Bocianie hniezdo je veľká stavba. Každý rok pristavujú k hniezdu hrubšie i tenšie konáre. Pomedzi ne nastrkajú maštaľný hnoj alebo mach, ktorý dobre drží teplo. V hniezde je veľa dutín, do ktorých sa často nasťahujú vrabce.. keď na jeseň bociany odletia, vrabce v hniezde zostanú a obveseľujú nás po celú zimu.

Hus je inteligentný vták. Dvetisíc rokov stará povesť hovorí o tom, ako práve  ony zachránili Rím. Keď husi začuli, že sa k hradbám blížia oddiely nepriateľov, spustili veľký gagot. Spiace stráže sa zobudili a nepriateľov zahnali. Ľudia však neskrotili divú hus preto, aby ich strážila, ale pre úžitok, ktorý z nej majú. Hus nie je náročná na potravu a pritom má veľmi chutné mäsa a mäkučké perie. A prečo domáce husi v jeseni neodletia s divými husami? Ľudia ich chovajú v chlievikoch, dávajú im jesť a husi možno majú pocit, že patria do rodiny. Keď sa nemusia starať o obživu, spohodlnejú a takmer sa odnaučia lietať. Domáce husi by na slobode v zime určite zahynuli.

   
   Viete, že?

   Lietajúci orol zočí myš z výšky takmer jedného kilometra. My by sme ju možno nezbadali ani ďalekohľadom. Aj sova je výborný lovec. Začuje z výšky zašuchotať myš, ktorá beží pod snehom. 

Ďalšie články