Zaujímavé články | Vtáčiky LETO

Keď v trinástom storočí začal svätý Frabtišek Assiiský hlásať Božie slovo, jeho prvými poslucháčmi boli vtáčiky. Hovorieval, že zvieratá  sú naši bratia a Božie zákony platia rovnako pre vtáky aj pre ľudí.

LETO

Na svätého Jána otvára sa leta brána. Začiatok leta je najlepší čas na výchovu mláďatiek. Lesy, lúky, polia sú plné dobrej potravy a bezpečných skrýš. Rodičia sa musia ponáhľať, vypiplať maličké, aby boli do zimy silné. Niekedy nedočkavé vtáčatko opustí hniezdočko prv, než sa naučí lietať. Neberte ho domov. Zahynie. Len čo odídete, rodičia ho nájdu, budú ho kŕmiť, strážiť a pomôžu mu aj pri lietaní. Iba keď  ho nájdete pri chodníku alebo tam, kde by ho mohol niekto zašliapnuť, odneste ho do bezpečia. Najlepšie pod krík alebo do trávy neďaleko od jeho domova. 

Počuli ste už volať z poľa: „Poďte žať, poďte žať?“ To volá samček poľnej prepeličky na samičku. Prepelica je sesternica bažanty aj jarabice. No je maličká ako drozd. Samčekovia volajú na poli celé leto a behajú od jednej prepelice k druhej. V hniezde – v ďateline alebo lucerne – je niekedy až osemnásť prepeličiek. Vykľujú sa  z vajíčka a len čo trocha obschnú, rozpŕchnu sa. Hľadajú si pavúky aj chrobáky prv, než sa naučia lietať. V jarabom hnedosivom perí ich nezbadáte. Až o tri týždne sa naučia lietať. Musia trénovať, pretože na jeseň odletia do teplých krajov.
Niektoré vtáky zahniezdia do roka dvakrát. Skoro na jar a potom ešte v lete. Napríklad belorítky, vtáčiky, ktoré si ľudia mýlia s lastovičkami. Na prvý pohľad sa podobajú a stavajú si aj podobné hniezdo z guľôčok blata. Ako ho stavajú? Najprv lietajú okolo domu, občas sa prichytia na stene pazúrikmi oprú sa chvostom a posedia si. Potom urobia z guľôčok blata na stene prvý venček.

Stavebný materiál nosia z mláky. Blato v zobáčiku premiešajú so slinami. Najprv vystavajú okrúhly spodok hniezda. Keď vyschne, pokračujú ďalej. Riadok po riadku. Hotové hniezdo je guľaté, hore iba s malým otvorom, kaďiaľ neskôr belorítky kŕmia mladé. Musia sa poponáhľať, pretože na jeseň ich čaká dlhá cesta do Afriky.

Ďalšie články