Zaujímavé články | Jarná záplava krásy a zázrakov

Jarná záplava krásy a zázrakov

      Keď sa zima nedobrovoľne vzdá svojho panstva, jar začína v zátišiach prírody čarovať bez ohľadu na chod ľudských dejín a osudov jednotlivcov. Nevšímavá je ku kozmetickej rýchlosti života ľudstva, ktorou sa na úsvite tretieho tisícročia ženie do budúcnosti s apokalyptickými kontúrami a snaží sa strhnúť so sebou aj prírodné procesy. Ako dobre, že sa v zátišiach lesov, lúk a polí, ale aj v „betónovej džungli“ veľkomiest nijako „neurýchľujú“ ale odohrávajú sa podľa odvekého evolučného zákona matky prírody.

Chvála matke prírode, že nedovolí skrátiť nijaké obdobie roka urýchľovaním procesov v jej ekosystémoch. Dokedy ešte človek ako jeden z mnohých živočíšnych druhov vydrží urýchľovanie svojho životného rytmu, na ktoré nebol matkou prírodou dimenzovaný ?

            Keď zasadne na trón jar, svieža tráva sa prediera z hlboko rozdýchanej pôdy, kvietky podľa prísne zoradeného kalendára zdobia siene prírody, stromom sa rozprskávajú púpätká naliate životodarnou miazgou. Počas vládnutia jari sa neopakovateľná atmosféra explózie života šíri aj v pretechnizovaných zátišiach veľkomiest. Stebielko trávy našlo útočisko na betónovom opornom múre nad autostrádou a všetkým naokolo zvestuje tú najkrajšiu novinu pre život: „Jar je tu.“         Aj neposedný žltochvost svojím škrípavým spevom ohlasuje z továrenského komína, z ktorého sa valia kúdoly čierneho dymu, že je plný radosti a života. Na dokaličenej jablonke, ktorej  vandali poolamovali konáre a pooškrabovali kôru, rozkvitlo pár belavých kvietkov, aby navzdory svojmu skutočne i obrazne „podlomenému“ zdraviu podmanivou vôňou šírila posolstvo jari doširoka – doďaleka.

            S ohromujúcou silou „kypí“ na jar nový život v zátišiach lesov, lúk a polí. V tejto „repríze“ obnovy života uskutočňujúcej sa rok čo rok podľa odvekého scenára, a predsa jedinečne a neopakovateľne, vnímam záplavu krásy a zázrakov. Hoci som to prežil už mnoho ráz, vždy mi to doslova vyráža dych.                                                                                                     

Ďalšie články